Logopedijos tema: vabzdžiai. Logopedinės pamokos „vabzdžiai“ santrauka

Chaplygina E., logopedė.

Pamokos tikslai:

Pataisomoji ir ugdomoji: Žinių apie vabzdžius, jų charakteristikas patikslinimas; giminių būdvardžių daryba; skaitvardžių sutapimas su daiktavardžiais; kompiliacija sudėtingi sakiniai su jungtuku „nes“; prielinksnio „pagal“ vartojimas.

Korekcinis ir vystomasis: vystymasis loginis mąstymas ir dėmesio.

Taisomoji ir ugdomoji: ugdyti dėmesingą požiūrį į žodį; teigiama motyvacija mankštintis.

Įranga: kliringas; objektų paveikslėliai, vaizduojantys vabzdžius; kortelės su skaičiais; temos paveikslas „Nuostabioji šlaitas“.

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas.

Logopedas. Šiandien siūlau pasivaikščioti į nuostabią proskyną. Pažiūrėkite, kiek aplinkui gėlių. Pieškite gėles pirštais.

(Vaikai atlieka užduotį)

Užuoskite juos.

(Vaikai giliai įkvepia per nosį ir iškvepia per „vamzdelį“)

Bet drugeliai praskriejo pro šalį, vabzdžiai ir kirminai.

(Vaikai atlieka pirštų mankštą)

Vabzdžiai

Kartu skaičiuojame pirštus -

Mes juos vadiname vabzdžiais.

(Suspauskite ir atlaisvinkite pirštus)

Drugelis, žiogas, musė,

Tai vabalas su žaliu pilvu.

(Po vieną sulenk pirštus į kumštį, pradedant nuo nykščio)

Kas čia skambina?

O čia uodas skraido!

(Pasukite mažąjį pirštą)

Slėpti!

(Rankos už nugaros)

2. Praneškite apie pamokos temą

Logopedas. Kas yra uodas, musė, žiogas, drugelis?

Vaikai. Vabzdžiai.

Logopedas. Kokius dar vabzdžius žinai?

Vaikai. Laumžirgis, skruzdėlė, tarakonas ir kt.

3. Leksiko-gramatiniai žaidimai ir pratimai

A) „Pasirink žodį“ - žodžio vabzdžiai veiksmažodžių pasirinkimas: skristi, įkąsti, įgelti, kenkti, išlįsti, dirbti, užmigti ir kt.

B) „Pasirinkite požymį“ požymių parinkimas, santykinių būdvardžių formavimas. Žaidimas su kamuoliu.

Logopedas. Aš metau tau kamuolį ir užduodu klausimą, o tu atsakai ir meti kamuolį atgal man.

Koks vabalas?

Vaikas. Didelis, raguotas ir kt.

C) „Ketvirtasis nelyginis“ Rodomi paveikslėliai.

Musė, skruzdėlytė, bokštas, bitė.

Laumžirgis, vabalas, vikšras, šuo.

Uodas, bitė, drugelis, liūtas ir kt.

4. Kūno kultūros minutė. Pratimas judesių derinimui su kalba.

Toks ir yra laumžirgis – labai apvalios akys

(Rankos į šonus, tada sukamaisiais kumščių judesiais akių lygyje)

Sukasi kaip malūnsparnis:

Dešinėn, kairėn, atgal, pirmyn

(Rankos į šonus, judesiai aplink savo ašį, tada rankos ant diržo, pasilenkimai)

Pakelkite pečius

Šokinėti žiogai.

Šok-šok, šokini-šok

Sėdėjome, atsisėdome, valgėme žolę,

Jie klausėsi tylos.

5. "Kiek vabzdžių yra ant gėlės?" skaitvardžių sutapimas su daiktavardžiais.

Kiekvienas vaikas turi vabzdžio paveikslėlį.

Logopedas parodo skaičių (nuo 1 iki 5). Vaikas turi sudaryti sakinį: „Ant gėlės yra 3 skruzdėlės“.

6. Žaidimas „Kur pasislėpė vabzdžiai“

Ant lentos yra paveikslas, vaizduojantis proskyną.

Logopedas. Numatomas stiprus lietus. Visi vabzdžiai yra paslėpti, pabandykite juos rasti.

Vaikai. Vikšras po obuoliu.

Drugelis pasislėpė po ramunėlėmis.

Po krūmu šliaužė ūsuotas vabalas. ir kt.

7. Darbas albumuose: drugelių šešėliavimas.

Logopedas. Vaikinai, atspėk mįslę.

Gėlė miegojo ir staiga pabudo,

Aš nebenorėjau miegoti.

Jis pajudėjo, pakilo, pakilo ir nuskrido.

(Drugelis)

Pažiūrėkite į savo albumą atvyko

gražus drugelis. Padarykime šiek tiek šešėlių ant drugelio.

Pamokos tikslai:

Pataisos auklėjimas:

  • Idėjų apie išvaizda ir vabzdžių gyvenimo būdą
  • Temos žodyno patikslinimas ir papildymas (vabzdžiai, drugelis, vabalas, žiogas, boružėlė, laumžirgis, sparnai, kojos, ūsai)
  • Bendros sampratos formavimas vabzdžių
  • Kalbos gramatinės struktūros tobulinimas (giminės giminės, daugiskaitos daiktavardžių formavimas ir vartojimas), sakinių kūrimas su opozicijos reikšme ir sudėtingu jungtuku „nes“
  • Žodžių garsinės skiemeninės analizės įgūdžių tobulinimas

Korekcinis ir vystomasis:

  • Darnios kalbos ugdymas
  • Foneminių reprezentacijų kūrimas
  • Vizualinio dėmesio ugdymas
  • Smulkiosios ir stambiosios motorikos lavinimas
  • Jutimo procesų raida

Pataisomoji ir auklėjamoji:

  • Bendradarbiavimo, tarpusavio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo įgūdžių formavimas
  • Pagarbos gamtai ugdymas

Leksinė medžiaga:

laumžirgis, žiogas, drugelis, musė, vikšras, uodas, bitė, vapsva, kamanė, vabalas, skruzdėlė, mantis, voras, tarakonas, sraigė, vabzdys, skėriai, erkė, kirminas.

Pamokos eiga:

I. Organizacinis momentas.

II. Pagrindinė dalis.

Šiandien mūsų pamoka, vaikinai, prasidės neįprastai - su pasaka... Toli, toli, už šiltų jūrų, kur niekada nebūna žiemos, viename pasakų karalystė gyveno maža fėja. Šios mažos karalystės gyventojai buvo gėlės. Gėlės labai mylėjo savo šeimininkę, dovanojo jai savo gėlių nektarą, iš kurio kūrė nepaprastus, malonius stebuklus. Artėjo mažosios fėjos gimtadienis ir gėlės šio įvykio garbei nusprendė mesti kamuolį. Tačiau bėda ta, kad gėlės negalėjo šokti, nes jų šaknys buvo tvirtai įsišaknijusios žemėje. Gėlės savininkui papasakojo apie savo bėdą. Mažoji fėja nusprendė padėti savo mėgstamoms gėlėms. Naktimis ji ruošdavo stebuklingą rasą iš saldžių gėlių žiedadulkių ir su pirmaisiais saulės spinduliais apibarstė visas savo miesto gėles. O, stebuklas! Iš žiedų plazdėjo drugeliai, tokie panašūs į neregėto grožio ryškias gėles, kad buvo neįmanoma jų atskirti. Vaikai lygina drugelius su gėlėmis (gražus, lengvas, grakštus). Pamatę šį stebuklą, likę gėlių miestelio gyventojai išskubėjo į šventę – mažosios fėjos gimtadienį. Pabandykite sužinoti, kas atvyko į šventę, pasitelkę muziką. Vaikai spėja, kad šventei atskrido kamanės, pašoko žiogai ir pan. Kaip galime vienu žodžiu pavadinti visus fėjos svečius? (vabzdžiai) Pažinkime juos geriau.

Skraidantys vabzdžiai turi sparnus, letenas ir įgėlimą. Drugeliai, laumžirgiai, vabalai ir bitės turi keturis sparnus, musės ir uodai – du. Uodai, musės, bitės ir kai kurie kiti vabzdžiai skrisdami skleidžia girgždančius, dūzgiančius ar dūzgiančius garsus. Jų tonas priklauso nuo sparnų plakimo dažnio: kuo dažniau plasnoja, tuo skamba smulkesnis garsas. Taip uodai plonai girgžda ir plaka sparnais iki tūkstančio kartų per sekundę; kamanės niūniuoja bosiniu balsu ir plasnoja sparnais du šimtus keturiasdešimt kartų per sekundę; drugeliai skrenda tyliai, padarydami tik penkis–devynis smūgius.

Laumžirgiai, drugeliai ir bitės minta nektaru, kurį traukia iš žiedų snukiu. Laukinės bitės formuoja avilius tuščiaviduriuose medžiuose ir ten deda medų.

Uodai - kraujasiurbiai vabzdžiai, skraido daugiausia sutemus. Musės ropoja per visas nešvarias vietas ir ant letenų nešioja daug bakterijų. Jiems neturėtų būti leista sėdėti ant maisto.

Yra ir neskraidančių vabzdžių: žolėje šokinėja amūrai; skruzdėlės formuoja skruzdėlynus.

Vikšrai yra miško kenkėjai ir gyvena ant medžių.

Vabzdžiai yra labai naudingi: žmonės skruzdžių rūgšties gauna iš skruzdžių ir naudoja ją vaistams ruošti; iš bičių – medaus, kuriame yra daug naudingų medžiagų, suaugusieji ir vaikai jį myli.

Skraidantys vabzdžiai, skrendantys nuo gėlės prie gėlės, nešioja žiedadulkes ant užpakalinių kojų ir taip prisideda prie augalų dauginimosi.

Ir galiausiai, vabzdžiai yra paukščių maistas, o tokių paukščių kaip lakštingalos ir kregždės negalėjo egzistuoti, nes jie minta tik skraidančiais vabzdžiais, o kiekvienas jų per vasarą sugauna iki milijono įvairiausių midijų.

Kalbos žaidimas lauke "Laumžirgis"(judesių improvizacija)

Laumžirgis, laumžirgis,
Smaragdinės akys
Greitai išskleiskite sparnus,
Greitai skriskite aplink mūsų ratą!

Leksiko-gramatiniai žaidimai ir pratimai

„Pavadink vabzdžius“

Žodyno suaktyvinimas tema „Vabzdžiai“

"Clapperboard"
Suplokite rankomis, jei išgirsite, kad pavadinu vabzdį.

"Pasirink žodį"
Veiksmažodžių pasirinkimas žodžiui vabzdžiai: skristi, plazdėti, šliaužti, šokinėti, čiulpti, kąsti, gelti, rinkti, gerti, zvimbti, skambėti, zvimbti, vargti, kenkti, padėti, skristi, slėptis, užmigti, pabusti, šliaužti išeiti, dirbti, nešti.

"Kas kaip juda"
Sudėtingų sakinių kūrimas su opozicijos reikšme.

Skruzdėlė ropoja, o drugelis...
Vikšras ropoja, o žiogas...
Drugelis skrenda, o sraigė...
Vabalas ropoja, o laumžirgis...
Vapsva skrenda, o kirminas...
Sraigė ropoja, o laumžirgis...
Voras ropoja, o bitė...
Žiogas šokinėja, o uodas...
Tarakonas ropoja, o laumžirgis...
Drugelis sklando, o musė...

"4-asis ratas"
Sudėtingų jungtukų vartojimas „nes“

Kamanė, bitė, vapsva, lapė.
Skruzdė, musė, bokštas, bitė.
Laumžirgis, vabalas, vikšras, šuo.
Uodas, žiogas, drugelis, voverė.

„Milžiniški vabzdžiai“
Didinamosios konotacijos žodžių vartojimas.

Tai ne voras, o voras.
Tai ne vabalas, o vabzdys.
Tai ne skruzdė, o skruzdėlė.
Tai ne uodas, o uodas.
Tai ne kirminas, o panašus į kirminą.
Tai ne kamanė, o kamanė.
Tai ne klaida, o klaida.
Tai ne tarakonas, o kuoja.

„Ką aš mačiau»
Vartodami daiktavardžių kilmininką daugiskaita. Vaikas paima žaislinį vabzdį iš proskynos ir sako...

Tai vabalas. Mačiau daug klaidų.
Tai voras. Mačiau daug vorų.

« Padalinkite žodį į skiemenis"
Atidžiai klausykite ir nežiovaukite, kiek skiemenų man pasakote.

« Surinkite paveikslėlį»
Sulankstomi galvosūkiai.

"Atspėk, ką aš noriu pavadinti"
Klausos dėmesio ugdymas, žodžių skiemeninė sandara.

Mel-mel-mel, aš tai pavadinsiu...
Sa-sa-sa, skambinu...
Mar-mar-mar, aš tai vadinu uodu.
La-la-la, skambinu...

Vaikinai, kas atėjo į gimtadienio fėjų balių? Teisingai, vabzdžiai. Visi svečiai gimtadienio mergaitei įteikė dovanas (planšetėje išskirkite paveikslėlius pagal garsumą-kurtumą ir kietumą-minkštumą)

III. Pamokos santrauka.

Apžvalginė pamoka tema „Vabzdžiai“ vyresnioji grupė atnaujinta: 2014 m. gegužės 14 d.: Oksana Šilova

MADOU " Darželis Nr. 242"

Pogrupio suvestinė logopedinis užsiėmimas

apie žodyno formavimą - gramatines kategorijas.

Leksikos tema „Vabzdžiai“.

Vyresnioji grupė.

Logopedas mokytojas:

Chramova Raushaniya Zhaudatovna.

Tikslas: tobulinti leksinę ir gramatinę kalbos struktūrą.

Užduotys:

    Tobulintigebėjimas transformuoti veiksmažodžius vienaskaita daugiskaita.

    Ugdykite gebėjimą vartoti daiktavardžius kilmininke.

    Pritvirtinkitegebėjimas sudaryti daiktavardžius su mažybinėmis priesagomis –ok -, -ik-, -k-.

    Stiprinti gebėjimą pasirinkti gestų žodžius ir veiksmo žodžius.

    Kuriant sakinius stiprinkite prielinksnių vartojimą.

    Suaktyvinkite ir praturtinkite vaikų žodyną leksinė tema"Vabzdžiai".

    Stiprinti gebėjimą atsakyti į klausimus visu išplėstiniu sakiniu.

    Tęskite darbą ugdydami tinkamą fiziologinį kvėpavimą.

    Ugdykite stambiąją ir smulkiąją motoriką.

    Įskiepyti vaikams meilę ir pagarbą gražių vietų ir jų gyventojai.

    Ugdykite muzikinį ir estetinį suvokimą.

Įranga: nešiojamas kompiuteris, projektorius, ekranas, pristatymas tema, "žalios vejos" paveikslėliai, "drugelio" trafaretai, masažo kamuolys, įvairiaspalvis plastilinas.

KLASĖS EIGA:

I Organizacinis momentas

Sveiki vaikinai! Klausyk, kas taip gražiai dainuoja?

– Tai paukščiai gieda.

Teisingai. Ką paukščiai valgo?

– Paukščiai minta sėklomis ir grūdais.

– Paukščiai minta vabzdžiais.

II Kvėpavimo be kalbos raida.

Ant jūsų stalo yra neįprastos vejos. Pūsim ant jų ir išsiaiškinkime, kas ten slepiasi? Nepamirškite laikytis taisyklių: nekelkite pečių, nepūskite skruostų (vaikai pučia 5 kartus).

III Įvadinis pokalbis. - Dabar pasakyk, kas slepiasi tavo pievelėje?

- Mano pievelėje slepiasi skruzdėlė.

- Mano pievelėje slepiasi laumžirgis.

(žiogas, vabalas, uodas.)

Kaip tai pavadinti vienu žodžiu?

– Tai vabzdžiai .

Kas yra vabzdžiai?

- Tai maži gyvūnai, turintys šešias kojas.

Iš kokių dalių sudaro vabzdžio kūnas?

- Vabzdžiai turi galvą, krūtinę ir pilvą.

Kodėl kai kurie vabzdžiai yra ryškiaspalviai?

- Vabzdžiai yra ryškių spalvų, kad atbaidytų kitus gyvūnus.

IV Leksinių ir gramatinių kategorijų kūrimas.

Vaikinai, mūsų vabzdžiai nori jums kai ką pasakyti. Ar žinai, kaip kalba vabzdžiai? Kokį garsą skleidžia uodas ir uodai?

- Uodai suskamba, ir uodai suskamba.

Žiogas ir žiogas?

- Žiogas čirškia, ir žiogas čiulba.

Vabalas ir blakės?

- Vabalas dūzgia, ir vabalai dūzgia.

Kriketas ir svirpliai?

- Svirpliai švilpia, o svirpliai švilpia.

Pasirodo, vabzdžiai neteko savo draugo vikšro. Ar galime padėti ją surasti? Norėdami tai padaryti, turime eiti į miško valymas. O pakeliui atliksime užduotis. Jūs ir aš eisime pėsčiomis, bet ar žinote, kaip juda vabzdžiai? Kaip juda žiogai ir žiogai?

- Žiogas šokinėja, o žiogas šokinėja.

- Vabalas skraido, o vabalai skraido.

- Skruzdėlė šliaužioja, o skruzdėlės šliaužioja.

- Bitė skrenda, o bitės skrenda.

- Drugelis plazda, o drugeliai plazda.

Teisingai. Visi vabzdžiai tokie maži. Vadinkime juos meiliai.

Skristi -priekinis taikiklis , klaida -klaida , tarakonas –tarakonas , bitė -bitė , laumžirgis -laumžirgis , uodas- uodas .

Mūsų draugai alkani. Ką valgo skruzdėlė?

– Skruzdėlės minta kenksmingais vabzdžiais.

Ką valgo musė?

– Musė minta žmogaus maisto likučiais.

Ką valgo bitė?

– Bitė minta žiedų nektaru.

Ką valgo žiogas?

– Žiogas minta kenksmingais vabzdžiais.

Vaikinai, vieni vabzdžiai yra naudingi, o kiti – kenksmingi. Uodas – koks vabzdys?

- Uodas yra kenksmingas vabzdys, nes ant letenų nešioja mikrobus ir kandžioja žmones.

Skristi?

– Musė yra kenksmingas vabzdys, nes nešioja pavojingas ligas ant kojų.

Bitė?

- Bitė yra naudingas vabzdys, nes gamina medų ir apdulkina gėles.

Ant?

– Skruzdė yra naudingas vabzdys, nes medžioja kenksmingus vabzdžius.

Drugelis?

– Drugelis yra naudingas vabzdys, nes jis apdulkina gėles.

Vaikinai, mes pasiekėme savo proskyną. Suskaičiuokime, kiek ant jo yra vabzdžių. Kiek laumžirgių yra proskynoje?

- Proskynoje yra du laumžirgiai.

Kiek skruzdėlių yra proskynoje?

- Proskynoje yra trys skruzdėlės.

Kiek kandžių yra proskynoje?

– Proskynoje penkios kandys.

Kiek amūrų yra proskynoje?

– Proskynoje yra vienas žiogas.

Kiek vabalų yra proskynoje?

– Proskynoje yra du vabalai.

Bet čia kažko trūksta. Klausyk, kas skuba į mūsų proskyną? (pridedamas Rimskio-Korsakovo garso įrašo „Kamanės skrydis“ fragmentas).

Kaip manote, kas pas mus atėjo?

– Manau, atskriejo uodas.

– Manau, kad atvažiavo kamanė.

- Manau, atskrido musė.

Koks uodas?

– Uodas kenksmingas, siurbia kraują, mažas, erzina.

Kokia kamanė?

– Kamanė didelė, dryžuota.

Kokia musė?

– Musė žalinga, erzina, erzina.

Kokia bitė?

- Bitė naudinga, darbšti, medų nešanti.

Kūno kultūros minutė. Kalbos žaidimas lauke „Bitė“ (N. Niščevojus).

Pasisveikinkime su vabzdžiais, sustokime ratu.

Vakar atvyko pas mus (vaikai

Dryžuota bitė, (Sulenkite vieną pirštą prie kiekvieno vabzdžio pavadinimo)

O už jos – kamanė,

Ir linksmas drugelis,

Du vabalai ir laumžirgis

Kaip žibintuvėlis (Pirštais parodome du apskritimus prie akių)

Jie zvimbė ir skrido (bėgioti ratu ant kojų pirštų galiukų ir plakti „sparnais“)

Jie krito iš nuovargio. (Jie tupi ant kilimo.)

Puiku, grįžkime ten, kur esame. Vaikinai, ar pamiršote, kodėl atėjome į miško proskyną?

– Atėjome į miško proskyną, kad surastume vikšrą.

Gal tai po lapu?

– Po lapu vikšro nėra.

Gal ant gėlės?

– Ant gėlės nėra vikšro.

Audinėje?

– Audinėje vikšro nėra.

- Per žolę?

– Virš žolės vikšro nėra.

Vaikinai, kokius trumpus žodžius mes su jumis vartojome, kai ieškojome vikšro?

- Į, per, po, ant.

– Tai trumpi žodžiai. Jie rašomi atskirai.

Vaikinai, pažiūrėkite, ant popieriaus lapo kabo nesuprantamas daiktas. Tai lėlė. Kai vikšras ėda lapus, jis susivynioja į lipnų tinklą ir suformuoja lėliuką. O viduje ji virsta drugeliu. Pažiūrėkite, į kokį drugelį pavirto mūsų vikšras.

V Smulkiosios motorikos ugdymas . (vaikams dovanojami drugelių trafaretai ir plastilino kamuoliukai).

Vaikinai, priklijuokite plastilino rutuliukus ant trafareto ir gausite drugelį. Kokius drugelius gavai?

- Gražus, margas, spalvingas, didelis.

O dabar laikas mums grįžti į darželį.

VI Pamokos santrauka.

Kur mes šiandien keliavome?

– Išvykome į miško proskyną .

Kuo virto vikšras?

- Vikšras virto drugeliu.

Kaip reikėtų traktuoti tokias gražias vietas kaip miško proskyna?

- Negalite šiukšlinti ar kelti triukšmo. Jūs negalite skinti gėlių ar įžeisti vabzdžių.

Taikymas. Pamokos pristatymas.

Erkesas Rimma Naumovna ,

mokytoja logopedė

Tiumenės miesto MADOU d/s Nr. 1

Edukacinio komplekso tikslai:

Ugdymo kryptis „Kūno kultūra“:

Išsaugoti teisinga laikysena V įvairių tipų veikla;

Atlikite judesius aktyvaus kalbos žaidimo metu.

Edukacinė sritis „Sveikata“:

Išsaugoti ir stiprinti psichikos ir fizinės sveikatos vaikai;

Ugdykite kvėpavimą ir artikuliaciją.

Ugdymo kryptis „Socializacija“:

Ugdyti gebėjimą parodyti toleranciją ir gerumą klasės draugams, įsiklausant į jų atsakymus;

Ugdyti kūrybinius gebėjimus;

Ugdykite gebėjimą dirbti kartu.

Edukacinis užsiėmimas „Bendravimas“:

Tobulinti kalbą kaip komunikacijos priemonę;

Ugdyti gebėjimą nuosekliai ir nuosekliai formuluoti atsakymus į užduodamus klausimus;

Edukacinis užsiėmimas „Pažinimas“:

Išaiškinti ir įtvirtinti vabzdžių idėją (pavadinimai, išoriniai ženklai, struktūra, nauda ir žala ir kt.);

Išmokite sudaryti sudėtingus žodžius derindami būdvardžius su daiktavardžiais pagal lytį ir skaičių;

Ugdyti gebėjimą sudaryti mažybinę daiktavardžio formą;

Sustiprinti „antonimų“ sąvoką;

Stiprinti gebėjimą vartoti prielinksnius ON, OVER, UN DER;

Ugdyti gebėjimą apibendrinti ir klasifikuoti;

Išmokite aiškiai tarti žodžius;

Ugdykite dėmesį ir atmintį.

Edukacinė sritis „Pažinimas“

Ugdyti gebėjimą kontempliuoti daiktus ir reiškinius, atkreipiant dėmesį į subtilesnius jų savybių skirtumus;

Toliau formuoti idėjas apie gamtą;

Ugdykite domėjimąsi mus supančiu pasauliu ir pagarbą gamtai.

Medžiaga:

pristatymas; temos nuotraukos; vabzdžių modeliai; paveikslas, vaizduojantis pievą; lankelis kvėpavimo pratimams su popieriniai vabzdžiai; kamuolys; kortelės su simboliais, rodančiais nuotaiką.

Preliminarus darbas:

Mįslės apie vabzdžius mokomės su kai kuriais vaikais.

Edukacinė veikla:

aš. Kvėpavimo pratimai su lankeliu (prie jo pritvirtinti popieriniai drugeliai).

II. Mokytojas: Mūsų šiandienos pamokos tema... O jūs atspėsite mįsles ir sužinokite mūsų pamokos temą. (4 vaikai kviečiami mintinai perskaityti mįsles; vaikai spėja (žr. pristatymą)

Kokia tai mergina: Namų šeimininkė Ne žvėris, ne paukštis.

Plonu diržu skrenda per pievą. Pirštas yra kaip mezgimo adata.

Didžiulės akys, šurmuliuoja dėl gėlės, skrenda, rėkia,

Skrenda ir čiulba. ( laumžirgis) Jis pasidalins medumi. ( bitė) Jis atsisėda ir tyli. ( uodas)

Skraido visą dieną

Visiems nusibosta

Ateis naktis

Tada jis sustos. (skristi)

Mokytojas: Ar atspėjote visas mįsles, o dabar atspėjote, apie ką kalbėsime šios dienos pamokoje?

Tai va, pavasaris įsibėgėjo ir vabzdžiai pabudo.

Pažvelkite į nuotraukas ir pasakykite, kokių vabzdžių dar neįvardijome (žr. pristatymą)

Mokytojas: Atidžiai pažiūrėkite į vabzdžius ir pasakykite, kaip jie panašūs (struktūra: galva, krūtinė, pilvas, 6 kojos, akys, ūsai, daugelis turi įgėlimą?) Kuo jie skiriasi? (vieni turi sparnus - jie vadinami „skraidančiais“, kiti neturi - „neskraidantys“).

Atkreipkite dėmesį, kad jie turi įpjovas ant pilvo, todėl jie buvo vadinami „vabzdžiais“.

Atspėkite daugiau mįslių apie vabzdžius, o nuotraukos ir manekenai jums padės:

Ir, apkrautas sunkia našta, šis gauruotas gumulas pajudėjo šalia gėlės

Draugas skuba padėti. Ji tokia liesa, visi keturi žiedlapiai.

Žmonės čia geri. Smalsus dryžuotas, norėjau išsirinkti

Jis staiga nepaliks manęs bėdoje. Jis visą dieną skraidė virš manęs, pakilo ir nuskrido. drugelis)

Neturėdamas darbo – net nužudyk – nuleidžia proboscią,

negali gyventi …. ( skruzdėlė) Ir įgelia netyčia

Į žydinčią gėlę (kamanė)

Mokytojas: Kokią naudą duoda vabzdžiai? Jie apdulkina augalus, bitės renka nektarą ir gamina medų, skruzdžių rūgštis naudojama medicinoje; drugeliai džiugina savo grožiu ir yra paukščių bei kai kurių gyvūnų maistas; midijos yra laumžirgių maistas.

Kodėl jie žalingi, vikšrai valgo lapus, o augalai miršta, sunaikina vaisius; skėriai naikina pasėlius; kai kurie vabzdžiai yra infekcijų nešiotojai.

III. Pratimas „Pasakyk vienu žodžiu“ (išsilavinimas sunkūs žodžiai, būdvardžių sutapimas su daiktavardžiais pagal lytį ir skaičių).

Drugelis turi margus sparnus, todėl ir vadinamas margas.

Laumžirgis turi dideles akis, todėl ir vadinamas... ( didelėmis akimis).

Vabalas turi ilgus ūsus, todėl jis vadinamas... (ilgi ūsai).

IV. Fizinis pratimas. Kalbos žaidimas lauke „Bitė“ (N. Niščevojus).

Vakar atkeliavo pas mus

dryžuota bitė, sulenkite vieną pirštą virš kiekvieno vabzdžio pavadinimo

O už jos – kamanė,

Ir linksmas drugelis,

Du vabalai ir laumžirgis

Kaip žibintuvėlio akis Pirštais parodome du apskritimus prie akių

Jie zvimbė ir skraidė bėgioti ratu ant pirštų galiukų ir plakti „sparnais“

Jie krito iš nuovargio. Jie tupi ant kilimo.

V. Pratimas „Nesąmonė“. Klausykite pasiūlymų, pasakykite mums, kas nevyksta, bet kaip iš tikrųjų turėtų būti (žr. pristatymą)

Skruzdė gyvena avilyje. Vabalas renka nektarą. Uodas gaudo muses.

VI.„4-asis ratas“ (žr. pristatymą)

Boružėlė, žiogas, skruzdėlė, pelė.

Kregždė, žvirblis, drugelis, varna.

Tarakonas, uodas, žvirblis, vabalas.

VII.Žaidimas su kamuoliu „Baik sakinį“ (antonimai) (žr. pristatymą)

Didelė skraistė, boružėlė...

Musė turi trumpus sparnus, laumžirgis...

Vabalas turi storus ūsus, drugelis...

Kamanė turi plačią nugarą, uodai...

VIII. Prielinksnių ON, OVER, UNDER vartojimas. (žr. pristatymą)

Paveikslėlyje, kuriame pavaizduota pieva, nurodykite, kur yra vabzdžiai

IX santrauka Apie ką mes kalbėjome klasėje? Kokią naudą teikia vabzdžiai? Kaip žmonės turėtų elgtis

Visi puikiai padirbėjo! Ačiū už gerą darbą.

Parodykite, kokia nuotaika išeinate iš pamokos (vaikai naudoja korteles su simboliais).

Taikymas:

Literatūra:

  1. Agranovičius Z.E. Sezonai.-SPb., Vaikystė-spauda, ​​2002 m
  2. Laukinė gamta gyvūnų pasaulyje.-SPb., Detstvo-Press, 2005 m
  3. Ištisus metus. Parodomųjų paveikslų serija su metodinėmis rekomendacijomis - Sankt Peterburgas, Detstvo-Press, 2005 m
  4. Nishcheva N.V. Koregavimo darbų sistema logopedinė grupė vaikams su bendras neišsivystymas kalba. – Sankt Peterburgas, Vaikystė-spauda, ​​2003 m
  5. Soboleva A.V. Mįsles išmanantis. Socialinis-politinis žurnalas Asociacija „Humanitaras“, M., 1994 m
  6. Maksakovas A.I., Tumakova G.A. Žaisdami mokomės, – M., Išsilavinimas, 1979 m
  7. Konovalenko V.V., Konovalenko S.V. Individualus ir pogrupinis darbas taisant garsų tarimą. Vadovas logopedams – M., Gnom-Press, 1999 m

Kviečiame Tiumenės srities, Jamalo Neneco autonominio apygardos ir Hantimansių autonominio Jugros apygardos ikimokyklinio ugdymo pedagogus paskelbti savo metodinė medžiaga:
- Pedagoginė patirtis, originalios programos; metodinius vadovus, pristatymai pamokoms, elektroniniai žaidimai;
- Asmeniškai sukurti užrašai ir scenarijai švietėjiška veikla, projektai, meistriškumo kursai (įskaitant vaizdo įrašus), darbo su šeimomis ir mokytojais formos.

Kodėl apsimoka skelbti pas mus?

Tikslas: nuoseklios kalbos ugdymas.

Užduotys: 1) Pataisykite vabzdžių pavadinimus, jų sandarą, išorines savybes; mokyti vaikus atskirti vabzdžius pagal išoriniai ženklai; sudaryti būdvardžius iš daiktavardžių; įtvirtinti prielinksnių vartojimą; plėtoti žodyną šia tema.

2) Lavinti klausos dėmesį ir atmintį, artikuliaciją, smulkiąją ir stambiąją motoriką.

3) Bendradarbiavimo, tarpusavio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo įgūdžių formavimas. Meilės ir pagarbos gamtai ugdymas.

Įranga: Vabzdžių nuotraukos (supjaustytos į 4 dalis), pasakojimo metmenys.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

Logopedas: pavadinsiu vieną vabzdį, pavyzdžiui, drugelį, drugelius.

Logopedas: Vabalas.

Vaikai: Vabalai.

Logopedas: Ant.

Vaikai: Skruzdėlės.

Logopedas: Ladybug.

Vaikai: Boružėlės.

Logopedas: Žiogas.

Vaikai: Žiogai.

Logopedas: Osa.

Vaikai: vapsvos.

2. Logopedė: pas mus atskrido pupelė ir atsivedė savo draugus.

Vaikai: Taip.

Logopedas: Turime nuotraukų, bet jos sugedusios, sudėliokime jas ir pažiūrėkime, kas bus.

3. Logopedas: dabar aš jums pasakysiu apie drugelį pagal diagramą.

Tai yra drugelis. Jis susideda iš galvos, antenų, dviejų porų sparnų ir skraido žiedadulkėmis lauke, mieste ir sode.

4. Logopedas: O dabar kiekvienas iš jūsų pabandys man papasakoti apie savo sukurtą vabzdį.

Vaikai: Tai vabzdys. Jis susideda iš galvos, antenų, dviejų porų sparnų ir šliaužia ant žiedų skraido per lauką ir renka žiedadulkes, o paskui daro medų.

Vaikai: Tai skruzdėlė. Jis susideda iš galvos, antenų ir šešių kojų. Jis šliaužia ant medžių ir renka šiukšles skruzdėlynui.

Vaikai: Tai yra vabalas. Jis susideda iš galvos, antenų ir šešių kojų. Jis šliaužia ant medžių miškas.

Vaikai: Tai vabzdys. Jis yra raudonos spalvos su juodomis dėmėmis. Jis šliaužia ant medžių ir skrenda lauke ir miške .

Logopedas: Gerai padirbėti, Drugeliui labai patiko jūsų istorijos.

5. Kūno kultūros minutė.

Ryte drugelis pabudo (ištraukite rankas aukštyn)

Ji šypsojosi ir išsitiesė (mes šypsomės vienas kitam)

Ji nusiprausė veidą rasa (rodome, kaip ji prausiasi)

Du - grakščiai sukami (aplink jo ašį sudarome apskritimą)

Trys pasilenkę ir pritūpę (pasilenkiame ir pritūpiame)

Keturios išskrido (mojuojame rankomis, rodome, kaip drugelis skrenda).

6. Dabar drugelis užduos tau mįsles, o tu turi atspėti, apie ką ji kalba.

Logopedas: jis plevėsuoja ir šoka virš gėlės,

Jis mojuoja raštuota vėduokle.

Vaikai: Drugelis.

Logopedas: Maži raudoni sparneliai, juodieji žirneliai.

Kas čia vaikšto ant mano delno?

Vaikai: boružėlė.

Logopedė: Sparnuota monika, dryžuota suknelė.

Jis tik mažo dydžio, bet jei įkąs, bus blogai.

Vaikai: Bitė.

Logopedas: Du ragai, šešios kojos be kanopų.

Skrenda ir kaukia, sėdi ir kasa žemę.

Vaikai: Vabalas.

Logopedas: Kas yra miške be kirvių

Stato trobelę be kampų?

Vaikai: Ant.

7.Rezultatas.

Logopedas: Prisiminkime, apie ką šiandien kalbėjome.

Vaikai: Apie vabzdžius, drugelį, vabalą, bitę ir boružę.

Logopedas: ką mes išmokome daryti?

Vaikai: Mes kalbėjome apie vabzdžius pagal diagramą.

Logopedė: Jūs visi esate puikūs drugelis ir jos draugai, bet kad mes jų nepamirštume, ji visiems padovanoja vabzdžio nuotrauką.

Vaikai: Ačiū.


Įkeliama...Įkeliama...