Vaistiniai augalai, pamokų užrašai apie gimtąją gamtą vidutinio ir vyresnio ikimokyklinio amžiaus žmonėms. Pamokos santrauka „Vaistiniai augalai“

Anotacija

Šiame metodinė plėtra yra specialios medžiagos apie užsiėmimų organizavimą ir vedimą “ Vaistiniai augalai“ fito-svetainės forma asociacijoje „Gėlininkystė“ MBOU DOD DDT Sobinki, skirta vidutinio ir vidurinio mokyklinio amžiaus vaikams, berniukams ir mergaitėms.

Mokymo medžiaga gali naudotis mokytojai papildomas išsilavinimas papildomo ugdymo įstaigų ir visuomeninių organizacijų biologijos mokytojų mokslinės ir gamtinės orientacijos asociacijos.

Įvadas

Tarp įvairių formų užsiėmimų su „Gėlininkystės“ asociacijos mokiniais ypatingą vietą užima fito-lounge, kuris vyksta kaip bendra pamoka tema „Vaistingieji augalai“. Šios formos logika paremta paprastu ir aiškiu žodžio „fito-svetainė“ leksinės reikšmės kontūru: tai kambarys, primenantis nedidelį gamtos kampelį, kuriame priimami svečiai ir tuo pačiu. laiko, tai pats procesas priimant svečius nemokamam bendravimui, pagrįstu jų susidomėjimu, rūpestingumu ir atsakingas požiūrisį supančią gamtą, įvairią jos florą. Svečiai pasakoja istorijas, atsineša įdomių faktų, rengia žaidimus, viktorinas, o visi bendravimo dalyviai siekia saviraiškos ir kūrybiškumo.

Svečiai kartais vaišinami maistu, todėl žolelių salėje yra žolelių baras su įvairiais vaistiniais mišiniais, puodeliais ir samovaru. Vasarą berniukai renka vaistinių žolelių ir uogas, jas išdžiovinkite. Ir viduje žiemos laikotarpis užvirinami įvairių virusinių ligų paūmėjimai žolelių arbatos ir kokteiliai. „Patyrę barmenai“ parodo, kaip tai padaryti, ir vaišina visus svečius iš anksto paruošta ir užpilta aromatinga žolelių arbata.

Pagrindinė dalis

Pamokos tikslas: ugdyti susidomėjimą ir meilę, atsakingą ir rūpestingą požiūrį į aplinką.

Užduotys:

Apibendrinti žinias tema „Vaistiniai augalai“;

Išmokyti mokinius atidžiai bendrauti su gamta;

Supažindinti su verto žmogaus gyvenimo kredo gamtos atžvilgiu;

Skatinti mokinių pažintinę veiklą;

Ugdykite gebėjimą savarankiškai rinkti informaciją ir išryškinti svarbiausius dalykus.

Medžiagos: multimedijos įranga, vaistiniai augalai, medžiagos apie vaistinius augalus aplankas, žolelių arbatos, augalų rinkimo instrukcijos mokiniams, mokinių žinutės, kostiumai pasakai pastatyti.

Pamokos eiga

Skamba švelni melodija.

Mokytojas. Draugai! Šiandien mūsų laukia neįprasta veikla, šiandien susitikome fito-svetainėje, kur kalbėsime apie gamtą ir jos vaidmenį mūsų gyvenime, apie draugus – vaistinius augalus. Mūsų svetainėje jūsų laukia daug neįprastų dalykų. Jį organizuodami parodėme kūrybiškumą ir fantaziją, kad būtų įdomu visiems. Atsisėskite ir pirmiausia išklausykite šią istoriją.

Ekrane yra skaidrių iliustracijos, skirtos toliau nurodytam pasakojimui, kurį mokiniai išreiškia pagal vaidmenį:

Už kalnų, už miškų, už plačių jūrų,
Ne danguje, o žemėje vienoje šalyje gyveno karalius.
Karaliaus dukra, raudonoji mergelė, buvo visiškai nelaiminga.
Caras tėvas sušaukė tarybą: kaip princesė, balta šviesa,
Atsikratyti šios ligos, tvirtai pastatyti ant kojų?
Ir jam buvo duotas atsakymas: eiti į „Tūkstančio metų karalystę“,
Netoliese kalno, plaunamo vandens, vadinamo gyvuoju vandeniu.

Jie iškart šaukė žmones: kas eina keliu,
Jis atneš gyvąjį vandenį iš Kurdyumochka upės,
Jis tikrai paims princesę ir pusę karalystės kaip savo žmoną!
Ivanas išgirdo šį šauksmą, galvojo apie tai, pagalvojo
Ir nusprendžiau išbandyti laimę maždaug po penkių minučių.
Ivanas turėjo draugą, vardu Mažasis Kuprotas Arkliukas.
- Ei, Kuprotas Arkli, ruoškis į kelią, mano drauge!
Vyksime į sostinę gauti gyvojo vandens,
Išgydyti princesę ir gauti pusę karalystės.

Jis paėmė butelį vandeniui, kepalą maistui,
Šiltai apsirengiau ir atsisėdau ant pačiūžos.
Ilgai važinėjau per kalnus, per slėnius ir miškus.
Štai arklys lipa į kalną palei šlaitą -
Ant to kalno yra miestas su mėlynais kupolais,
Penkių kupolų bažnyčios. Prie vartų sutikau vyresnįjį...
Mūsų Ivanas nulipo nuo pačiūžos ir žemai nusilenkė Senoliui.
Ir jis uždavė klausimą: kur man eiti, kad gaučiau gyvojo vandens?
Ir tada Vyresnysis atsako: kalno papėdėje ta upė teka.
Atsisveikinęs kaip įmanydamas, Ivanas atsisėdo ant pačiūžos
Ir jis tuoj pat nusileido nuo kalno ir atsidūrė Kurdyumkoje.

Ten viešpatavo dykuma... Vaizdas aplinkui buvo liūdnas:
Sustingę augalai mirė, o metalo laužas surūdijo,
Jie visur susidūrė su netvarkingomis šiukšlių krūvomis,
Vandenyje pasklido įtartinos dėmės.
- Ką, Ivanuška, ar tu nepatenkintas, kad nukabinei galvą? -
Arklys jam sako. - Abejoju, drauge.
Ar tikrai užgydys žaizdas, ar apdovanos ilgu gyvenimu?
Šis purvinas vanduo? Ar jame yra tokios dervos?
Bet jis padarė tai, ką jam liepė, pripildė butelį vandens.
Jis sušvilpė kaip kilnus riteris ir leidosi atgal.

Taigi aštuntą dieną jis grįžta namo.
Karalius bėga link jo iš prieangio, visas susirūpinęs ir drebėdamas.
O Ivanas nulipa nuo pačiūžos ir oriai atsako:
- Štai tau gyvas vanduo, kuris išgydys mergelę carą.
Dukra paėmė taurę į rankas ir pridėjo prie raudonų lūpų,
Ji tik šiek tiek gurkštelėjo ir užmerkė akis,
Ir ji iškart be sąmonės krito ant šilkinių lovatiesių.
Oi, koks šurmulys kilo, nes patarimas nepasitvirtino!
Ivanuška akimirksniu buvo sučiuptas ir įkalintas.
Ivanas pradėjo liūdėti, bet tada pasirodė Seniūnas.

Jis nuėjo tiesiai pas karalių ir pasakė tokią kalbą:
- Tu paleidai Ivaną, tada atleisk jam.
Jis nenorėjo daryti blogo be jo, bėdos ateis.
Ta upė buvo visiškai užteršta, o vanduo užnuodytas.
Bet Ivanas apie tai nežinojo, todėl neturėjo su tuo nieko bendra.
Bet jūs neturėtumėte liūdėti, galite pažadinti princesę.
Yra vaistų – raudonėlio, jonažolių ir plaučių žolės,
Braškės ir mėlynės, medetkos, bruknės,
Ugniažolė, pelynas, viburnumas, ugniažolė, čiobreliai, dilgėlės.
Jauni berniukai žino, kur rasti šių žolelių.
Ir jie dabar mums papasakos apie tai istoriją.

Mokytojas. Iš to, ką pasakė vaikinai, galime padaryti taip

Žolelių rinkimo instrukcijos.

Mokinio kalbos tekstas – 2 priedas

  • Reikia rinkti tik tuos augalus, kuriuos gerai pažįstate ir atskirti nuo kitų, giminingų rūšių.
  • Vaistinių augalų rinkimas turėtų būti atliekamas tik esant geram sausam orui.
  • Į vieną konteinerį vienu metu negalima sudėti kelių rūšių augalų.
  • Daugumos vaistinių augalų negalima džiovinti saulėje, nes taip sunaikinamos kai kurios biologiškai aktyvios medžiagos.
  • Kolekcijos neturi būti užterštos mechaninėmis priemaišomis: žeme, smėliu ir kt., negydomomis surinktų augalų dalimis.
  • Negalima sandariai užpildyti krepšelių ar maišelių, nes žaliavos savaime įkaista ir augale esančios veikliosios medžiagos dalinai suyra, todėl jų negalima palikti surinkti augalai per naktį, neišskleidus, kekėmis.

(atmintinė – dalomoji medžiaga studentams)

Pranešėjai užima savo vietas.

Mokytojas. Dabar baigkime savo istoriją.

Paskutinės skaidrės yra ekrane.

Štai mūsų Ivanas į veidą atnešė vaistažolių puokštę
Merginos. APIE! Senis teisus: jo skruostai plieniniai rožių spalvos,
Jos akių vokai drebėjo, ji atsiduso, ji tapo gražesnė nei buvo,
Atmerkusi akis ji nusišypsojo: „Aš taip ilgai miegojau!

Mokytojas. Tai laiminga mūsų istorijos pabaiga. Taip, iš tiesų vaistiniai augalai daro stebuklus.

Ir mūsų fito-svetainėje yra naujas svečias!

Pasirodo gydytojas Nekhvoraikinas.

Daktaras. Sveikatos visiems!

Daktaras. Kaip miškas pasakų karalystė: aplinkui auga vaistai.

Kiekvienoje piktžolėje, kiekvienoje šakoje yra mišinys ir piliulės.

Na, aš galiu jus išmokyti, ką ir kaip gydyti.

Klauskite, atsakysiu į visus jūsų klausimus.

1 studentas. Daktare, aš turiu blogą apetitą, ką turėčiau daryti?

Daktaras. Ši mįslė padės atsakyti į šį klausimą.

Jis garsus, auksinis,
Jis paseno ir žilaplaukis.
Ir kai tik papilkėjau,
Jis nuskrido su vėju.

Vaikai spėja ir ekrane pasirodo kiaulpienė.

Taip, tai tiesa, tai kiaulpienė. Šio augalo šaknys skatina apetitą.

2 studentas. Daktare, man dažnai skauda gerklę. Ar yra augalų, kurie man padės?

Aukso vidurkis
Ir spinduliai eina aplinkui.
Ar tai gali būti paveikslas?
Saulė mėlyname danguje?

Vaikai spėja, o ekrane pasirodo vaistinė ramunėlė.

Teisingai, tai ramunė . Ir prisimink:

Jei atsitiktų peršalimas,
Atsiras kosulys, pakils karščiavimas,
Pritraukite garuojantį puodelį arčiau savęs
Šiek tiek kartokas kvapnus nuoviras.

O jums pagelbės ir jau pažįstama medetka, kuri gerai skalaujant gerklės skausmą.

3 studentas. Koks augalas padės sergant skrandžio ligomis?

Ekrane pasirodo kraujažolė.

Daktaras. Kraujažolė tau padės.

Kiekvienas lapas yra padalintas į griežinėlius.
Apskaičiuokite, kiek yra skilčių?
10, 20 ar trisdešimt?
Čia lengva prarasti skaičių.
Kas turi noro
Dar kartą skaičiuoti griežinėlius?

4 studentas. Koks augalas padės nuo įbrėžimų ir įpjovimų?

Daktaras. Žinoma, gyslotis!

Ekrane pasirodo gyslotis.

Keliautojo draugas yra gyslotis,
Kuklus, nepastebimas lapas,
Jūs esate ant piršto
Atsigulkite kaip drėgnas pleistras.
Daugelis iš mūsų nežino
Kad buvo rastas vaistas
Čia pat, ant tako, prie tavo kojų.

Beje, atminkite, draugai, tas gysločių antpilas yra geras nuo kosulio.

O serija nuramins sudirgusią odą.

Ekrane yra sekos vaizdas.

5 studentas. Daktare, jei jums skauda širdį, kaip galite ją gydyti?

Ekrane pasirodo slėnio lelija.

Daktaras. Pakalnutės lašai padeda sergant širdies ligomis. Taip pat galite paruošti pakalnučių, valerijonų, gudobelių...

Dovanoju jums šią knygą, iš kurios sužinosite dar daug naudingų dalykų vaistiniai augalai. Na, aš turiu eiti. Man buvo malonu susipažinti. (Lapai).

Garsai magiška muzika. Pasirodo Miško fėja.

Miško fėja.

Aš esu Miško fėja ir mano miškas
Pilna džiaugsmingų stebuklų.

Tačiau savo paslaptis, grožį ir gydomąją galią jis atskleidžia ne kiekvienam, o patiems jautriausiems, maloniausiems, dėmesingiausiems žmonėms.

Ir, deja, dažnai nutinka taip, kad po būrelio poilsiautojų ilgai negalime susivokti: po bręstančiomis mėlynėmis guli skardinės, stikliniai buteliai, polietileniniai maišeliai, ištrypta braškių pieva, jonažolės. buvo susmulkinta, šiukšlių krūvos, kur buvo šviežių vaistinių samanų sfagnų, kurie žmonėms kartais pakeičia vatą, pažeista medžių žievė, apdegė skruzdėlynas...

Vaikinai! Prisimink!

Ir šioje vietoje neužaugs nei vienas vaistinis augalas! Todėl lankydamiesi gamtoje elkimės atsargiai ir patikėkite, ji duos ir atsigerti, ir pamaitins, ir jėgų, ir pagydys.

Laikykimės šių taisyklių. Pabandykime juos suformuluoti kartu.

  • Nelaužyti......... (medžių ir krūmų šakos).
  • Nepažeisti.......(medžio žievės).
  • Nieko neveikdamas negali skinti.........(gėlių gamtoje).
  • Tu negali trypti......... ( gydomųjų žolelių).
  • Jūs negalite numušti ......... (grybai).
  • Jūs negalite sunaikinti....... (skruzdėlynas, paukščių lizdai).

Mokytojas. Šiandien, vaikinai, susipažinsime su verto, gamtą gerbiančio žmogaus gyvenimo kredo. Gyvenimo kredo yra žmogaus įsitikinimai, kuriais jis vadovaujasi. Štai jis:

AŠ ESU GAMTOS VAIKAS IR GAMTOS MEISTRO, TODĖL...

  • Aš myliu dangų, žvaigždes, žemę ir jūrą;
  • Mėgaujuosi saule, lietumi, sniegu ir vėju;
  • Aš netrynu žolės, neskynu gėlių, negąsdinu paukščių, neskriaudžiau gyvūnų;
  • Moku išgirsti gamtos balsus, moku bendrauti su gamta, nerimauju dėl gamtos būklės mūsų Žemėje;
  • Gamtos dovanas priimu kaip brangiausias, jas vertinu ir naudoju žmogaus labui;
  • Pagal savo galimybes prisidedu prie jos didinimo;
  • Esu atsakinga už gamtos būklę kartu su visa žmonija.

Tegul tai nuo šiol tampa mūsų gyvenimo kredo, vaikinai! Ar sutinkate?

Atspindys(kas sekėsi per tokią pamoką, kokios problemos atsiskleidė, ką naujo mokiniai sužinojo, ko išmoko ir kur jiems tai bus naudinga).

Mokytojas. O dabar visus kviečiame paragauti mūsų paruoštos žolelių arbatos.

Svečiams siūlomi įvairūs užpilai, pateikiami jų paruošimo receptai.

Išvada

Patarimai mokytojams:

* Asociacijos „Gėlininkystė“ pamoka fito-lounge forma gali būti vykdoma kartu su skirtingų krypčių asociacijomis, pavyzdžiui, „Knygų mylėtojai“. „Maisto gaminimas“, „Vaidyba“.

* Mokytojas turėtų iš anksto paruošti skaidres apie vaistinių preparatų įvairovę

augalai, pasakų herojai, žolelių arbatos pagal receptus.

* Svarbu: ugdyti mokinių gebėjimus savarankiškai ieškoti informacijos ir viešai kalbėti.

Tikslas:

- formuoti vaikų supratimą apie vaistinių augalų įvairovę, apie jų įtaką žmogaus organizmui ir gyvybinę vertę;

Stiprinti gebėjimą atpažinti vaistinius augalus pagal kvapą, išvaizdą ir teisingai juos pavadinti (5 - 6 vaistiniai augalai);

Nustatyti elgesio renkant vaistinius augalus taisykles;

- suaktyvinti vaikų kalbą.

Medžiaga: sausos vaistinių augalų šakelės ir žiedynai, mįslės, plunksna, gėlė, nykštukas, bandelė, kregždutė, maišeliai su vaistiniais augalais, saldainiai.

Užsiėmimų eiga darželyje

Org. akimirka

Pedagogas: O, aš matau tavyje gera nuotaika, visų akys spindi ir niekam nėra nuobodu. Kas dar gali pagerinti mūsų nuotaiką? (Vaikų atsakymai: šypsenos, geri darbai, dovanos).

Vaikai, ar manote, kad gėlės ir kiti augalai padės mums pagerinti nuotaiką? Pažvelkite į šią puokštę: kiekviena joje esanti gėlė yra unikali ir kiekviena turi savo pavadinimą.

O dabar pavirsime augalais, bet ne paprastais, o stebuklingais augalais, kurie yra apdovanoti nepaprastomis savybėmis ir tam reikia įminti mįsles. Kas atspės, kokia mįslė pavirs tokiu stebuklingu augalu.

Mįslės apie vaistinius augalus vaikams

Jis auga žolėje, miške,

Visi jį renka ir suplėšo.

Gėlės geltonai auksinės spalvos,

Lyg žvaigždės žydėtų. (jonažolė).

Tu jį labai gerai pažįsti

Jūs susitinkate keliuose.

Jis yra kaip geras draugas visiems,

Gydo kojų ir rankų žaizdas. (Plantas).

Prie miško tako

Saulė ant kojos.

Vidurys auksinis

baltas sijonas.... (Ramunė).

Kas tas kelyje

Ant aukštos kojos

Mėlynos gėlės,

Ar lapai žali? (Cikorijos).

Prieskoniai taip pat yra prieskonis,

Arbata su ja buvo labai sėkminga,

Vaikinai atspės

Na, žinoma, tai yra...... (Mėta).

Saulė pakilo į žolę,

Ji nusijuokė ir pražydo.

Vėliau jis tapo baltai baltas

Ir skrido su vėju. (Kiaulpienė).

Žalioji gražuolė

Jei paliesite, jis dega. (Dilgėlės).

Dabar identifikuokite save. Visi šie stebuklingi augalai yra ne paprasti, o vaistiniai.

Kiekvienas vaikas, „pavirtęs stebuklingu augalu“, įsiklauso į save ir savo savybes. (Mokytoja pasakoja apie vaistinius augalus, pasakoja legendas ir kviečia vaikus arbatos. Vaikai geria arbatą, atpažįsta iš kvapo ir ragauja, iš kokių žolelių ji verdama).

Pedagogas: Gerai, vaikinai, dabar truputį sveikatingumo minutė „Gamtos gydytojai“.

Pakelkime rankas aukštyn ir pasisveikinkime saulei: „Sveika, saule! Nuleiskime rankas žemyn delnais, pasisveikinkime su mažąja žemiete ir pasisemkime iš jos jėgų: „Laba diena, mažoji žemietė! Sudėkime rankas prie pečių ir įkvėpkime oro, padėkokime vandeniui už rūpestį: „Ačiū, vanduo“! Visada būkite su mumis, mūsų gamtos gydytojai!

Auklėtojas. O ką mums sako išmintingos liaudies patarlės:

„Kai nėra sveikatos ir jėgų, tada visas pasaulis negražu“;

„Sveikiems žmonėms viskas sveika“ ir panašiai.

Pedagogas: Ar jums, vaikai, patinka klausytis pasakų? (Vaikų atsakymai).

Ir pažiūrėkite, vaikai, kas čia slepiasi? Tai atrodo kaip žavinga plunksna ir tarsi kviečia tave ir mane į pasaką. Pradedame skaičiuoti ir greitai atsiduriame pasakoje: 1, 2, 3.

Atrodo, kad esame pasakoje, bet kurioje? (Ant kilimėlio yra didelė gėlė).

Tai atrodo kaip pasaka „Nykštukas“. Bet kur pati herojė?

Na, eikime ieškoti nykštuko. Kas mums padės ją surasti? Bet bandelė, jis nori žaisti su mumis.

Didaktinis žaidimas „Papasakok apie augalą“

Vaikai stovi ratu, perduoda koloboką iš rankų į rankas ir sako žodžius: „Kolobok, bėk, bėk, papasakok apie augalą“. Kas turi bandelės likučius, pasakoja apie savo stebuklingą augalą.

Jonažolė – vaistas, kaip žmonės sako, nuo 99 ligų. Žiedai geltonai auksiniai. Jonažolės antpilai vartojami apetitui žadinti, gerklės skausmui, gripui, galvos skausmui, reumatui gydyti.

Gyslotis auga šalia kelių, sėklos eina į rodyklę. Naudojamas kraujavimui iš žaizdų sustabdyti.

Ramunė turi raštuotus lapus ir baltą galvą. Nuovirą naudokite, kai skauda gerklę.

Cikorijos auga prie kelių. Gėlės yra mėlynos. Tinktūra naudojama sergant inkstų, blužnies, kepenų ligomis, nuo dantų ar galvos skausmų.

Mėtų auga sode ir miške. Jį atpažinsite iš neįprasto kvapo. Veikia kaip raminamoji priemonė.

Kiaulpienės auga parkuose, soduose, miškuose, kartais ir prie kelio. Vartojamas apetitui žadinti, virškinimui gerinti, diabetui ir kepenų ligoms gydyti.

Dilgėlės auga soduose ir pievose. Turi dezinfekuojančių savybių. Vartojamas kraujavimui stabdyti esant pūlingoms žaizdoms.

Pedagogas: Vaikai, daugelis vaistinių augalų yra įrašyti į Raudonąją knygą. Kas yra Raudonoji knyga? (Vaikų atsakymai). Tiesa, šioje knygoje yra retų nykstančių rūšių, tad prisiminkime elgesio taisyklės renkant vaistinius augalus:

Jūs negalite skinti per daug augalų;

Renkant vaistinius augalus nereikia stengtis juos visus surinkti vienoje vietoje;

Kai kuriuos reikia palikti gamtoje, kad augalai toliau daugintųsi;

Jūs negalite ragauti vaisių ar šakniastiebių;

Surinkę vaistinius augalus, turite gerai nusiplauti rankas.

Kolobokas nori mums parodyti, kad turime eiti į mišką ieškoti. (Vaikai sėdi prie stalų).

O, su kuo mes susitikome? (Nurykite). Ji kažkaip nusiminusi. Kodėl? Nes negali atpažinti vaistinių augalų. Taigi, padėkime kregždei ir pažaiskime su jumis.

Didaktinis žaidimas „Atpažink iš kvapo“

Vaikai po vieną prie nosies neša skirtingus maišelius ir pagal kvapą nustato, kuris augalas yra maišelyje.

Na, matau, visi susidorojo su šia užduotimi ir už tai kregždė mums paruošė nedidelę staigmeną. Ką mes čia slėpėme? (Didelis saldainis). Kas jame yra?

Paieškos planas.

Eikite žaliu taku.

Pasukite į kairę ir paeikite 3 žingsnius.

Peršokti du kartus.

Suraskite nykštį ne krepšelyje ar dėžutėje.

Ant kilimėlio yra: krepšelis, dėžutė, dėžutė. Vaikai suranda Nykštį.

Apatinė eilutė. Atspindys

Pedagogas: Taigi mes sugrąžinome Thumbeliną į jos gėles ir su ja leidome įdomią kelionę. Dabar laikas grįžti į darželį.

Klausimai vaikams

Pamokos santrauka „Vaistiniai augalai“

Pamokos tikslai:

Kognityvinis UUD:

Apibendrinti ir sisteminti žinias apie vaistinius augalus;

Išmokite ieškoti ir paryškinti reikalinga informacija tekste.

Asmeninis UUD:

Ugdomųjų ir pažintinių motyvų ugdymo darbas;

Reguliuojantis UUD:

Išmok išsikelti tikslus būsimiems darbams;

Išmokite atskirti ugdomąsias užduotis skirtingų tipų;

Išmok kontroliuoti savo mokymosi veiklą, aptikti ir taisyti klaidas, vykdyti kontrolę;

Komunikacinis UUD:

Tobulinti gebėjimą dirbti poroje ir grupėje;

Išmokti vykdyti edukacinį bendradarbiavimą;

Įranga: sąsiuvinis, spalvoti pieštukai, dalomoji medžiaga.

Įranga: vaistinių augalų (ar herbariumo) brėžiniai: mėtų, liepų, gysločių, ramunėlių, beržo, svogūnų, česnakų, languoto popieriaus lapas.

Pamokos eiga

Mokytojas. Šiandien keliausime po vaistinių augalų miestą. Tai padės mums geriau pažinti žoleles, medžius ir gėles, kurios ištikimai tarnavo žmogui ilgus šimtmečius. Pradėkime nuo apšilimo. Jis skirtas vaistiniams augalams.

➢ O, neliesk manęs, aš tave sudeginsiu net be ugnies. (Dilgėlė.)

➢ Aukso vidurys ir spinduliai eina aplinkui.

Tai gali būti nuotrauka -

Saulė mėlyname danguje? (Ramunė.)

➢ Viskas balta suknele apsirengęs,

Auskaruose, nėrinių lapijoje,

Sveikiname karštą vasarą

Ji yra miško pakraštyje. (Beržas.)

➢ Kas jį paliečia, tas prie jo prisiriša.

Patrauklūs ir dygliuoti, visur kyšo adatos. (Varnalėša arba varnalėša.)

➢ Užuodžiame miško gaivumą

Atneša vėlyvas pavasaris

Gėlė yra kvapni, subtili,

Iš sniego baltumo šepetėlio. (Slėnio lelija.)

➢ Prie tako plonas kotelis, jo gale auskarai.

Žemėje yra lapai - mažas audeklas.

Jis, kaip geras draugas, gydo mūsų kojų ir rankų žaizdas. (Plantas.)

➢ Auga žalias krūmas, kurį paliesite, įkąs. (Rožės šlaunis.)

➢ Kokia tai mergina? Ne siuvėja, ne amatininkė, pati nieko nesiuva, o naudoja adatas ištisus metus? (Eglė.)

➢ Rugiai varpa lauke, ten, rugiuose, rasite ryškiai mėlyną ir purų žiedą, bet gaila; ne kvapnus. (Knapweed.)

➢ Lengvai papūskite, buvo gėlė – o gėlės nėra. (Kiaulpienė.)

Nuoroda. Dilgėlė. Veikia kaip diuretikas, šalina skysčio perteklius iš organizmo, valo kraują, gerina virškinimą, mažina kraujospūdis. Ramunė. Priešuždegiminis agentas. Iš jo pagaminta arbata padeda nuo peršalimo ir skrandžio skausmo. Atkuria apetitą. Slopina žarnyno infekcijas. Beržas. Vaistas nuo atkryčio ir vitaminų. Gydo žaizdas. Naudojamas inkstų ligoms gydyti. Varnalėša. Rekomenduojama sergant inkstų ligomis ir pepsinėmis opomis. Varnalėšų aliejus stiprina plaukus. Slėnio lelija. Naudojamas širdies ligoms gydyti. Gyslotis. Sustabdo kraujavimą. Lapai ir sultys naudojami sumušimams ir įpjovimams, uždegimams ir nudegimams, šviežioms nuospaudoms ir vabzdžių įkandimams gydyti. Erškėtuogė. Sudėtyje yra didelis skaičius vitamino C, didina organizmo atsparumą infekcinėms ligoms. Eglė. Naudojamas kvėpavimo takų ir širdies ligoms gydyti. Rugiagėlė, gydo inkstus ir širdį. Kiaulpienė. Suteikia jėgų, mažina nuovargį, gerina virškinimą, gydo kepenis ir skrandį. Pieno sultys pašalina strazdanas ir spuogus.

Mokytojas. Nuspręskime dėl ekskursijos maršruto. Čia yra vaistinių augalų miesto žemėlapis. Pateikiami gatvių pavadinimai, o po jais – pavyzdžiai. Būtina nustatyti judėjimo kelią nuo vieno skaičiaus iki kito (sprendžiant pavyzdžius), pradedant nuo mažiausio, sujungiant gatvių pavadinimus rodyklėmis.

Mokytojas. Taigi, mūsų kelionė pėsčiomis prasideda nuo Lipovaya alėjos gatvės. Prisimeni, kokį aromatą jie skleidžia? kvepiančios gėlės liepų žydėjimo metu. Ne veltui jos taip vilioja bites, kurių dėka galime mėgautis liepų medumi. (Rodomas liepų piešinys.)

Liepžiedžiai - vaistas nuo peršalimo,

visi visur apie tai zino.

Nors liepų spalva nepastebima,

Bet sveikiau nei arbata Nr.

Gerklės skausmui ir peršalimui

gerti gydomąją liepžiedžių arbatą.

Jie sako, kai jie serga:

— Nagi, liepai, padėk man!

Prisiminkime tai nuostabus medis Padarykime jo vaizdą ląstelėse. (Mokiniai piešia sąsiuviniuose.) Padėkite tašką langelio kampe, tada nubrėžkite liniją

trimis kvadratais aukštyn;

viena ląstelė žemyn įstrižai iš dešinės į kairę;

vienu kvadratu aukštyn;

viena ląstelė į kairę;

vienu kvadratu aukštyn;

viena ląstelė aukštyn įstrižai iš dešinės į kairę;

viena ląstelė aukštyn įstrižai iš kairės į dešinę;

viena ląstelė į dešinę;

viena ląstelė aukštyn įstrižai iš kairės į dešinę;

viena ląstelė į dešinę;

viena ląstelė žemyn įstrižai iš kairės į dešinę...

Užbaikite piešinį.

Mokytojas. O dabar artėjame prie Svogūnų ir česnakų aikštės. (Parodomi svogūnų ir česnakų piešiniai.) Neatsitiktinai šis kvadratas vadinasi du augalai vienu metu, nes svogūnai ir česnakai turi daug bendro ir teikia neįkainojamų paslaugų žmogaus sveikatai.

Juose yra ne tik fitoncidų,

kad mikrobai tokie baisūs

kurio, be abejonės, reikia kiekvienam.

Ir todėl rečiau

turėjote susirgti

kiekvienuose namuose yra svogūnų ir česnakų

turi būti ištisus metus.

Tas, kuris su jais artimai draugauja,

niekada nesusirgs.

Vis dėlto šiuos augalus sunku supainioti. Atspėkite mįsles ir paaiškinkite, kokie ženklai jums parodė, kur yra svogūnai, o kur česnakai.

➢ Jis yra tvirtai apsirengęs dešimt drabužių,

Jis dažnai ateina pas mus papietauti.

Bet tik tu pakviesk jį prie stalo,

Net nepastebėsite, kaip liejate ašaras. (Svogūnai.)

➢ Jis auga žemėje ir pašalinamas iki žiemos.

Galva atrodo kaip rutulys.

Jei tik kramtysite

Mažas gabaliukas, kvapas vargins

Labai labai ilgai. (Česnakas.)

Pratimai

Dabar pabandykite iššifruoti patarles.

    TICHEL VOGUDEN HMES KUL (Lankas gydo septynis negalavimus. Skaitykite iš dešinės į kairę.)

    CHUYUSYUNYUOYUKYU – LYUUYUYUYUYUYUYUYUYUYUYU. (Česnakas yra svogūno brolis. Skaitome, praleisdami kas antrą raidę.)

Mokytojas. Dėmesio! Artėjame prie Podorozhnik prospekto. (Gysločio piešinys.)

Keliautojo draugas gyslotis,

Kuklus, nepastebimas lapas,

Jis ant nupjauto piršto

Atsigulkite su drėgnu pleistru.

Daugelis iš mūsų nežino

Kad buvo rastas vaistas

Čia pat, ant tako, prie tavo kojų.

Saulė. Kalėdos

Pratimai

Atkreipkite dėmesį, kaip tiksliai pavadinimas nurodo, kur auga ši žolė: „gyslotis“ reiškia palei kelius, tai yra, palei kelius. Dabar pabandykite perskaityti „kalbančius“ vaistinių žolelių pavadinimus, paslėptus tarp kitų raidžių:

TRUDIMOORNIKMINA (motinžolė)

CHISTOTELNIKODELSAT (celandina)

REPEKOUMEDUNITSATOL (plaučių žolė)

jonažolė (Jonažolė)

Nuoroda. Motinažolė. Raminamieji. Celandine. Naudojamas gydymui odos ligos. Plaučių žolė. Augalas tepamas ant kraujuojančių žaizdų, sumušimų ir lūžių. jonažolės. Vartojamas gydant virškinamojo trakto ligas, padidėjusį dirglumą, nemigą.

Mokytojas. Ir čia yra Mint Lane. (Parodo krūvą mėtų arba piešinį.)

Namuose daug aromato,

jei namuose džiūsta mėtos.

mėtų pyragas,

mėtų infuzijos šaukštas -

nebepykina

gerklėje nėra užkimimo.

Validol, dantų pasta -

Mėtų, mėtų, visur!

Renkame ne veltui

ši žolė, vaikinai!

Šiek tiek pailsėkime Mint Lane, atsipalaiduokime ir pasvajokime. Užmerkite akis, įsitaisykite patogiai. Dabar įsivaizduokite: „... Rytas. Jūs pabundate įprastu laiku ir staiga atrandate, kad pavirtote nuostabi gėlė- ramunėlių. Jūs turite ryškiai geltoną šerdį ir daugybę sniego baltų žiedlapių, aukštą stiebą su siaurais žaliais lapais. Šalia tavęs yra tavo broliai ir seserys. Vėjas juos lengvai siūbuoja. Jie skleidžia malonų aromatą. Įkvėpk...

O dabar tu pasidarei skruzdėlytę, mažą ir vikrią. Pajusk, kaip tau žolės stiebai virsta didžiuliais medžiais, o samanos – virsta tankus miškas, akmenys - į kalnus, balos - į ežerus. Dabar bėgate keliu į savo skruzdėlyną, lengvai įveikdami kliūtis kelyje...

Ir vėl transformacija. Dabar tu - balionas, apvalus, mėlynas, su raštu. Atidžiau pažvelkite į piešinį: jame matyti linksmas veidas. Esi paleistas į laisvę ir skrendi, paklusnus vėjui, liesdamas lengvus debesis, ir žiūri žemyn į žemę, kur visi objektai staiga sumažėjo: čia siaura kelio juosta, mažytis automobilis. šliaužiodamas juo. Prie kelio esančios žaliosios erdvės susijungė į vieną žalias kilimas...

Dabar galite pasitempti ir pajusti, koks laisvas jūsų kūnas. Giliai įkvėpkite. Grįžk į klasę ir atsimerk“.

O dabar priešais mus yra ramunėlių gatvė. (Ramunėlių piešinys.)

Ar žinojote, kad yra keletas ramunėlių rūšių? Tačiau vaistiniais preparatais laikomos tik ramunėlės. Kaip atskirti jį nuo kitų? Labai paprasta. Jo geltona šerdis yra išgaubta ir tuščia, augalas turi malonų ramunėlių kvapą, kurio paprastai nėra kitose rūšyse.

Yra farmacinės ramunėlės.

Jūs turite žinoti apie ramunėlę.

Balta maža gėlė -

kompresams, losjonams.

Jei uždegimas

nuoviras – raminantis.

Atlikite užduotį: Raskite šabloną ir tęskite loginę seriją.

Mokytojas. Mūsų ekskursija baigiasi Beržo aklavietėje. (Beržo piešinys.) Beržas vadinamas Rusijos miškų grožiu. Lieknas, plonomis ilgomis šakomis ir besiplečiančiu vainiku, patrauklus visais metų laikais. Beržas yra Rusijos žmonių simbolis ir pasididžiavimas. Vaistai ruošiami iš beržo pumpurų. Šluotos ir šluotos daromos iš šakų. Tueski ir krepšeliai gaminami iš beržo tošies. Beržinės malkos yra geriausias kuras rusiškoje krosnyje. Iš medienos gaminama fanera, baldai, patvarios slidės, medienos spiritas, actas.

Beržo pumpurų užpilai, nuovirai

tikrai padėsiu tau, mano drauge,

jeigu staiga susirgo inkstai,

bet prireikus žaizdos užgis.

Lapų nuoviras yra vitamininga priemonė.

Prisiminkite gydomąsias beržo savybes nuo vaikystės!

Beržo negalima supainioti su kitu medžiu dėl balto kamieno. Ar galite nustatyti medžių pavadinimus pagal jų lapus?

Atsakymai.

1. Lygus ir suapvalintas. Alksnis.

2. Širdelės formos. Liepa.

3. Labai dantyti kraštai. Beržas.

4. Delno formos. Klevas.

5. Briaunuoti, šiurkštūs. Ąžuolas.

6. Plunksninis. Šermukšnis.

Mokytojas. Atsisveikiname su vaistinių augalų miestu. Vaistiniai augalai žmogui duoda didelę naudą. Prisiminkite tai ir elkitės su jais atsargiai.

Prašau jūsų pratęsti frazę: „Šiandien sužinojau...“

Visur mus supa augalai: gėlės, žolelės, medžiai ir krūmai. Be augalų nebūtų gyvybės žemėje. Augalai padeda mums kvėpuoti. Ir su jų pagalba galite išgydyti kai kurias ligas. Jums tereikia žinoti, kurie augalai yra vaistiniai, ir teisingai juos naudoti.

Kiekvienas augalas yra gamtos sukurtas gerovei. Žmonės tyrinėjo augalus, perdavė savo žinias apie gydomųjų savybių augalų, sudarė „Žolininkus“.

Mūsų vaistinė praktiškai po kojomis. Vaikai turi matyti grožį supančią gamtą, suprasti augalų, gėlių ir žolelių naudą. Mes, suaugusieji, vaikštome su vaikais, vykstame į ekskursijas, į parką, mišką, lauką, supažindiname su savo Motina Gamta. Pavasarį ir vasarą galite daug vaikščioti, stebėti augalus ir vabzdžius. Vaikai viskuo domisi.

Mes jums pasakysime vaikams apie vaistinius augalus. Kokie augalai vadinami vaistiniais, kaip teisingai juos rinkti. Išmokyti vaikus atskirti vaistažoles, ugdyti rūpestingą požiūrį į gamtą.

Vaistiniai augalai su aprašymais vaikams

Ir miško tankmėje,

Laukuose ir pievose

Kur viskas miela širdžiai,

Kur švarus oras Taip miela kvėpuoti.

Aptinkama žolelėse ir gėlėse

gydomoji galia,

Visiems, kas gali

Išskleisk jų paslaptį.

(sekmadienis. Kalėdos)

Kai sergame, ne visada reikia bėgti į vaistinę tablečių. Mus supa daug augalų, kurie gali būti naudojami gydymui.

Augalai, kuriais gydomos įvairios ligos, vadinami vaistinis. Kokie augalai yra vaistiniai?

Daugelis vaistinių augalų vaikams buvo žinomi nuo vaikystės. Tai: kiaulpienės, ramunėlės, dilgėlės, gysločiai, šaltalankiai, pakalnutės, liepžiedžiai.

Pažvelkime į žinomiausius augalus vaikams.

Dilgėlė

Žodis kilęs iš senosios rusų kalbos žodžio "koprena" - šilkas. Iš dilgėlių buvo gaunamas pluoštas, gaminami audiniai.

Anksčiau dilgėlė buvo laikoma egzorcizmo priemone.

Sunkiais metais žmonėms labai padėdavo dilgėlė. Buvo valgoma, ruošiamos sriubos, salotos. Nuo seno žinomas kaip vaistinis augalas. Populiarioji išmintis sako: „ Vienas dilgėlė pakeis septynis gydytojus“.

Dilgėlė vartojama sergant plaučių uždegimu, kraujavimu, gargaliuojant, plaukams stiprinti.

Dilgėlių stiebai ir lapai padengti geliančiais plaukeliais. Ši augalo savybė atsispindi mįslės ir patarlės.

Su juo maišytis – kaip sėdėti dilgėlėse.

Nors tai ne ugnis, ji dega.

Kokią žolę gali atpažinti aklas?

Auga kaip žalia siena,

Jie praeina pro ją

Dygliuota ir pikta diva,

Koks žolės pavadinimas?

(Dilgėlė)

Ramunė

Seserys stovi lauke,

Geltonos akys žiūri į saulę,

Kiekviena sesuo turi

Baltos blakstienos

(ramunėlių)

Pavadinimas kilęs iš lotyniško „romona“ - romėniško, pasiskolinto iš lenkų kalba. Literatūroje jos įvaizdis siejamas su kuklaus grožio ir gerumo įvaizdžiu.

Ramunėlių aprašymas

Ramunėlės (metinės) žolinis augalas iš Asteraceae šeimos.

Gėlės surenkamos į krepšelį, kurį sudaro balti liežuvio formos žiedlapiai ir geltonos vamzdinės gėlės. Ramunėlės žydi nuo gegužės iki rugsėjo. Auga visur: laukuose, prie kelių, prie žmonių namų.

Vaistinės ramunėlių savybės.

Naudojamas kaip raminamasis, priešuždegiminis, diuretikas.

Ramunėlių nuoviru skalaujama skalauti, vartojama kaip priešuždegiminė priemonė sergant virškinamojo trakto ligomis. Taikyti kaip kosmetikos gaminys, šviesiems plaukams auksinį atspalvį suteikia ramunėlių nuoviras.

Kaip ruošiamos ramunėlės?

Gėlės renkamos esant sausam orui, džiovinamos gerai saulės įkaitintoje patalpoje, išbarstomos plonu sluoksniu ant audinio ar popieriaus.

Kiaulpienė officinalis

Šis augalas vaikams buvo pažįstamas nuo vaikystės. Kas nemėgsta rinkti geltonų kiaulpienių ir iš jų pinti vainikus? Tai daugiametis Asteraceae šeima.

Jie žydi ilgą laiką, per sezoną išaugina daug sėklų.

Kai pražysta kiaulpienės, atrodo, kad saulės vaikai nusileido į žemę ir užklojo ją gražiu kilimu.

Kiaulpienė labai panaši į saulę.

Kiaulpienė buvo naudojama ilgą laiką medicininiais tikslais. Jis ne veltui vadinamas „gyvybės eliksyru“: visos augalo dalys yra naudingos. Ir šaknys, lapai, žiedai.

Iš kiaulpienių žiedų gaminama uogienė, panaši į medų. Pavasarį iš lapų galite ruošti sveikas salotas.

Kiaulpienių salotos:

100 g kiaulpienių lapų;

90 g žaliųjų svogūnų;

25 g petražolių;

15 g augalinio aliejaus;

1 virto kiaušinio;

druskos ir pipirų pagal skonį.

Kiaulpienių lapus 30 minučių pamirkykite sūriame vandenyje, susmulkinkite, suberkite žoleles, aliejų, papuoškite virtu kiaušiniu.

Kiaulpienė turi prakaituojančių, karščiavimą mažinančių ir atsikosėjimą mažinančių savybių.

Gyslotis

Auga šalia kelių. Jo rusiški pavadinimai yra „gyslotis“, „bendrakeleivis“. Jis taip pat vadinamas „reznik“, „rannik“ - dėl žaizdų gijimo savybių.

Medicinoje lapai naudojami žaizdoms ir įpjovimams gydyti. Taip pat naudojamas bičių, vapsvų ir net gyvačių įkandimams. Šviežiai susmulkinti gysločio lapai neleidžia atsirasti edemai.

Gyslotis naudojamas viršutinės dalies ligoms gydyti kvėpavimo takų, sergant gastritu, skrandžio ligomis.

Gysločio sėklos yra lipnios, prilimpa prie žmonių batų, prie gyvūnų letenų ir nešiojamos dideliais atstumais.

Sutiksi jį keliuose,

Išgydysite įbrėžimus,

Atsargiai nuplėškite lapą.

Kas mus išgydys?

(Gyslotis)

Coltsfoot

Nesu garsus gėlėmis

Ir su įprastais lapais:

Tada sunku, šalta,

Jis minkštas ir tamsus.

Augalas gavo savo pavadinimą dėl savo lapų struktūros. Žemiau jie balti, purūs, minkšti, kaip mamos rankos. Iš viršaus žalia, šalta – kaip pamotė.

Asteraceae šeimos daugiametis augalas tiesiais stiebais, padengtais rusvais žvynus primenančiais lapais.

Ant stiebo yra geltonos gėlės.

Augalas jau seniai naudojamas kaip vaistinis augalas. Coltsfootmedaus augalas. Ir tai pirmosios pavasario gėlės, kurios mus džiugina.

Coltsfoot gėlės

Kaip saulės šviesa.

Jie auga ant kalvos,

Tiesiai iš sniego – ir jie žydi!

(L. Akinšina)

Paslaptis

Lapas yra lygus viršuje

Bet su flanele pamušalu

(Coltsfoot)

Augalas naudoja ir žiedus, ir lapus. Vartojama nuo kosulio, imuninei sistemai stiprinti, kaip prakaituojanti priemonė.

Ivano arbata arba ugniažolė

Senovėje iš jo stiebų buvo daromos virvės ir jie buvo vadinami „laukiniais linais“. Geras medaus augalas.

Jis verdamas kaip arbata. Vartojama sergant inkstų ligomis kaip raminanti priemonė.

Piemens piniginė

Šis augalas visur auga kaip piktžolė. Vaisius yra trikampė ankštis, panaši į piemens piniginę.

Užpilas naudojamas kraujavimui gydyti.

Laisvose sklypuose ir prie kelių

Piktžolė su baltu žiedynu.

Tačiau ištyręs visas jo savybes,

Galite pažvelgti neteisingai.

Sustabdykite kraujavimą

Kinijoje tai salotos stalui.

Piktžolė atkakli: tiek daug sėklų

Vaisiuje, kuris atrodo kaip maišelis.

(Piemens piniginė)

Kokius dar vaistinius augalus žino vaikai?

Mėtų

Įdėkite jį į arbatą. Mėtose yra daug naudingų savybių. Malonus aromatas, vėsinantis skonis. Mėtų tinktūros ramina.

Arbata skani ir kvapni,

Su ja jis lengvas ir malonus:

Lapai nuplėšti ir susiraukšlėję.

Ką tu įkvepi? - Kvapas...( mėtų)

Medetkos arba medetkos

Kokios keistos gėlės

Pagal pavadinimą medetkos?

Tokie panašūs į ramunes -

Visi dėvi oranžinius marškinius?

(Candula)

Jis turi atsikosėjimą lengvinančių, diuretikų ir prakaituojančių medžiagų. Medetkos vartojamos skalauti nuo stomatito ir gerklės skausmo.

Slėnio lelija

Įtrauktas į Raudonąją knygą. Trapus, gražus ir kvepianti gėlė. Bet būk atsargus. Pakalnutės yra nuodingos.

Pakalnutės – labai naudingas augalas. Iš jo ruošiami širdies ir raminamieji lašai. IN liaudies medicina Naudota pakalnutė, bet reikia kreiptis į gydytoją, nes nesaugu.

Miškas juoduoja

Šiltai pabudo

Apsuptas pavasarinės drėgmės.

Ir ant perlų stygų

Visi dreba nuo vėjo.

Kruopščiai susipynęs gamtos,

Įvyniotas į žalią lapą

Nepaliestoje dykumoje auga gėlė

Vėsus, trapus ir kvapnus.

(gegužės slėnio lelija)

jonažolės

Tai žemas daugiametis augalas su tiesiu plonas stiebas. Ant lapų yra šviesių taškelių, kurie atrodo kaip skylės. Augalas vadinamas jonažolėmis.

Šios ląstelės kaupia eterinius aliejus.

Ant šakų – žiedynai geltonos gėlės su balzamiko kvapu. Jonažolės žydi birželio – rugpjūčio mėnesiais. Auga pievose, laukuose ir krantų šlaituose.

Sudėtyje yra karotino ir vitamino C. Žmonėms naudingas augalas.

Jis taip pat vadinamas „Dievo žole“ ir gydo 99 negalavimus. Kodėl ne 100? Jonažolės neturėtų vartoti pacientai, sergantys navikais.

Žolės antpilas vartojamas sergant skrandžio ligomis, gargaliuojant, geriamas kaip arbata.

Jei ką nors skauda,

Net žvėris negali atsispirti.

Su kokia žolele gerti užpilą?

Su stebuklinga žole...

(jonažolė)

Varnalėša

Nepretenzingas augalas, augantis visur. Tiesiog nuostabi piktžolė. Vaikai iš jo vaisių kuria figūrėles. Varnalėša dar vadinama varnalėša.

Tiek varnalėšų šaknys, tiek jos lapai vartojami medicinoje. Iš jų ruošiami nuovirai, užpilai, ištraukos ir gydomos įvairios ligos: gastritas, vidurių užkietėjimas, hemorojus, osteochondrozė, stomatitas.

Varnalėšos lapeliai tepami ant skaudamų sąnarių. Varnalėšų nuoviras stiprina plaukus.

Kaip teisingai rinkti vaistažoles?

Vaistinių augalų rinkėjai renka vaistažoles. Žmonių stebėjimo ir liaudies išminties dėka vaistažolėmis gydomos ligos. Tačiau žoleles vis tiek reikia rinkti teisingai. Vaikams apie tai reikia pasakyti:

  • Jokiu būdu negalima rinkti žolelių prie kelių, nes... jie sugeria kenksmingas išmetamąsias dujas ir naudos iš jų nebus, tik žala.
  • Vaistinguosius augalus reikia rinkti tik giedru ir sausu oru.
  • Jūs negalite ragauti augalų.
  • Kiekviena augalų rūšis renkama atskirai.
  • Surinkę augalus nusiplaukite rankas su muilu.
  • Be reikalo nerinkite augalų.

Augalai auga visur ir kartais mes jų tiesiog nepastebime, nors jie turi puiki vertėžmogui.

Vaikus reikia mokyti tausoti gamtą, nes be žolės ašmenų ar gėlės jausimės blogai.

Ir štai dar vienas geras eilėraštis apie augalų naudą.

Atmintinė

Jame pateikiamos pagrindinės augalų savybės

Mėta gydo neuralgiją,

O burokėliai – hipertenzija.

Braškės išvaro druską

O šalavijas – dantų skausmas.

Valgykite arbūzą, kai turite nifrito,

Ir bruknės - nuo artrito,

Kad būtų daugiau jėgų

Nepamirškite apie elecampane

Spanguolės išgydys cistitą,

Ridikėlių kosulys ir bronchitas.

Galvos skausmas - viburnum,

O nuo peršalimo – arbata su avietėmis.

Kepenėles gydykite šermukšniais,

Širdelė – mėtos ir viburnum

Norėdami išvengti diabeto,.

Visą vasarą valgykite topinambą,

Išgydyti astmą su izopu

Pūslė – krapai.

Žaizdos, opos, hemorojus -

Nuplaukite gysločiais

Jei turite patinimą -

Asiūklis ir linų sėmenys.

Sutepkite nuospaudas ugniažolėmis.

Ir strazdanos - su tarkuotais krienais,

Nepamirškite jonažolių

Dažniau gerkite arbatą

Gerkite erškėtuogių užpilą

Būsite jauni ir energingi.

Vaizdo įrašas vaikams » Pasaka apie vaistinius augalus“

Išvada.

  1. Vaistiniai augalai padeda žmonėms pasveikti nuo ligų.
  2. Vaistai gaminami iš vaistinių augalų.
  3. Vaistinius augalus reikia saugoti ir be reikalo neskinti.

Įdomu ir informatyvu papasakoti vaikams apie dažnai sutinkamus naudingus vaistinius augalus. Skaitykite eilėraščius, mįskite mįsles apie vaistinius augalus. Vaikai juos prisimins ir su jais elgsis atsargiai, žinodami apie augalų naudą.

Rašykite savo komentarus. Jei straipsnis jums buvo naudingas, pasidalykite juo su draugais spustelėdami socialinių tinklų mygtukus. tinklai.

Pagarbiai, Olga.

Tatjana Velichko

Tikslas: formuoti vaikų idėjas apie vaistinius augalus ir jų naudojimą kasdieniame gyvenime.

Užduotys:

edukacinis:

1. Supažindinkite su mūsų svetainėje augančiais vaistiniais augalais (3-4 rūšys).

2. Išmokite atpažinti ir teisingai pavadinti kiaulpienę, gyslotį, mėtą ir ramunėlę.

3. Plėsti žinias apie augalų naudą, jų gydomųjų savybių, apie santykius flora ir žmogus.

4. Pristatykite bites – augalų draugus.

kuriant:

1. Lavinti dėmesį, kalbos aktyvumą, turtinti žodyną.

2. Lavinti bendrąją ir smulkiąją motoriką, fizinį aktyvumą.

2. Ugdykite smalsumą.

edukacinis:

1. Sukurti norą dalyvauti renginyje;

3. Ugdykite rūpestingą požiūrį į augalus, kurie naudingi žmonėms ir gyvūnams.

Įranga:

Dažai, pieštukai, popierius;

Plastilinas;

Nuotraukos - gysločio, ramunėlių, mėtų, kiaulpienių vaizdai;

Laistymo skardinės;

Sėklos, sėklos iš uogų.

Metodai ir metodai: pokalbis, istorija, paaiškinimas, žaidimas, demonstravimas, meninė išraiška.

Rytas.

Žaidimai lavinti smulkiąją motoriką. Statyba iš sėklų.

Tikslas: Lavinkite smulkiąją motoriką, stiprinkite pirštus, lavinkite rankų ir akių koordinaciją, dėliojant gėlės atvaizdą iš sėklų.

Pokalbis „Neįprastos žolelės“.

Tikslas: Papasakokite vaikams apie naudingus augalus: gyslotį, ramunėlę, kiaulpienę ir mėtą. Supažindinkite vaikus su šių augalų įvaizdžiu.

Medžiaga: Vaistinius augalus vaizduojančios iliustracijos, mūsų svetainėje augančių vaistinių augalų demonstravimas.


Vaikai sužinojo, kad gyslotis turi - gydomieji lapai: gydo įbrėžimus ir žaizdas.

Mėta turi - naudingi lapai, stiebai ir gėlės; jų antpilas ramina.

Kiaulpienė – vitaminų sandėlis; Naudojami ir lapai, ir žiedai. Jie gamina salotas iš lapų ir netgi verda uogienę iš gėlių!

Ramunėlės gelbsti nuo peršalimo ligų.

Didaktinis žaidimas „Kas suras augalą vardu?

Tikslas:įtvirtinti vaikų idėjas apie augalo išvaizdą.

Žaidimo taisyklės: greitai susiraskite korteles su mokytojo pavadinto vaistinio augalo paveikslėliu.

Žaidimo eiga: Mokytojas įvardija vieną iš kortelėse nurodytų vaistinių augalų, pavyzdžiui, gyslotį. Laimi tas, kuris greičiausiai suranda pavadintą augalą.


Skaitymas grožinė literatūra: (neprivaloma)

1. Onegovas A. S. „Lauko kelias“

2. Kryukova T. „Miško vaistinė“

3. Anishina N „Vaistažolių ABC“

Vaikščioti

Vaistinių augalų stebėjimas aikštelėje.

Apsvarstykite išvaizda augalai: lapai, žiedai, stiebai; atkreipkite dėmesį į kvapą. Išmokite atskirti augalus vienas nuo kito.

Darbas gamtoje.

Toliau mokykite, kaip prižiūrėti augalus: laistyti, purenti dirvą. Suformuoti norą padėti suaugusiems prižiūrint gėlyną.

Didaktinis lauko žaidimas „Vienas, du, trys iki... (augalų) bėgimas"

Tikslas: Pratinkite vaikus greitai surasti augalą pagal pavadinimą.

Žaidimo eiga: Mokytojas įvardija vaistinį augalą ir sako: „Vienas, du, trys, bėk“. Vaikinai turi greitai surasti augalą svetainėje ir stovėti šalia jo.

Žaidimas „Sėkla, pumpuras, gėlė“

Tikslas: ugdyti klausos dėmesį ir motorinę veiklą.

Žaidimo eiga: Mokytojas pasakoja, kad iš sėklos išauga augalas, atsiranda pumpuras, o paskui – gėlė. Mokytojo signalu vaikai virsta sėkla, tada pumpuru ir gėle.

Sėkla – vaikai pritūpę, rankomis prisidengę kelius;

Pumpuras – vaikai atsistoja, rankas sukryžiavę ant krūtinės, galvą nuleidę;

Gėlė – vaikai ištiesia rankas į šonus, pakelia galvas aukštyn.

Popietė

Pokalbis apie gyvybės saugą "Plantain - pirmasis padėjėjas"

Tikslas: Norėdami įtvirtinti žinias apie vaistinius augalus, pasakykite, kaip galite suteikti sau pagrindinę pagalbą.

Savarankiška meninė veikla „Nupiešk gėlę“.

Tikslas: Formuoti domėjimąsi meno veikla, sudaryti sąlygas išreikšti savo įspūdžius kuriant piešinį. Toliau mokykite, kaip perteikti pavaizduoto objekto ypatybes.


Kolektyvinis darbas „Bitės geriausi draugai augalai"

Tikslas: Sukelkite susidomėjimą modeliavimu. Išmokite kurti iš kelių dalių susidedančius objektus, gautus darbus sujungti į kolektyvinę kompoziciją. Įkvėpkite džiaugsmo gautame darbe.


Teatrinė veikla. Žaidimas – pantomima „Žolės pagalbininkės“

Lavinti pantomimos įgūdžius, judesių imitavimą pagal tekstą.

Gyslotis

Gyslotis užaugo,

Lapai kaip delnai (Rodyti delnus)

Būkite atsargūs su žaizda (Judesiai pagal tekstą)

Uždėsiu ant kojos.

Kiaulpienė

Kiaulpienė užaugo (Mes stovime ant kojų pirštų, rankos aukštyn)

Geltonas sarafanas ( Rodome sarafaną)

Gėlės ir lapai

Jie greitai išgydys. (Nykštys aukštyn)

Ramunė

Eisime į pievą (Judesiai pagal tekstą)

Ir mes rinksime ramunes.

Užvirinkite puodelyje

Ramunėlių žiedai.

Gerkime infuziją,

Peršalimo ligos dingo.

Mėtų

Saldžios mėtos

Maloniai kvepia. (Uostykite augalą)

Gėlės, lapai (Sukite rankas, ištieskite rankas į šonus)

Naudingi vaikinai.

Gali padėti (Imituoti sapną)

Visą naktį ramiai miegok.

Publikacijos šia tema:

Integruotos valeologinio ugdymo pamokos santrauka vidurinė grupė„Naudinga ir kenksmingų produktų» Tikslas: apsaugoti vaikų sveikatą.

Tiesioginės edukacinės veiklos su ikimokyklinukais vidurinėje grupėje „Sveiki vitaminai“ santrauka Anotacija tiesiogiai švietėjiška veikla su ikimokyklinukais vidurinėje grupėje“ Naudingi vitaminai„Švietimo sričių integracija:.

Tiesioginės ugdymo plėtros veiklos santrauka pažintinė veikla vaikams ikimokyklinio amžiaus„Vaistų karalystėje.

Tiesioginės edukacinės veiklos vyresniųjų grupėje „Kelionė į vaistinių augalų pasaulį“ santrauka Pokalbis: „Kelionė į vaistinių augalų pasaulį“ Tikslas: Plėsti žinias apie vaistinių augalų naudą ir naudojimą. Užduotys: - Tobulėti.

Įkeliama...Įkeliama...